Co to jest świadectwo wzorcowania i w jakim miejscu posiada ono swoje wykorzystanie?

Czy wiesz, skąd wiadomo, że jeden kg to akurat jeden kilogram? Więc standard 1 kg znajduje się w skarbcu Międzynarodowego Biura Miar i Wag w Sevres w pobliżu Paryża.


wodomierz
Zaczerpnięte z: flickr.com


Dobitnie jest ich tam 6 i od 1889 r. był wyjmowany zaledwie trzykrotnie.


Sprawdź też

Płatne parkingi - parę zdań na temat stawek, zależnych od samego położenia i miasta

film
Bloger: SANYO
Zaczerpnięte z: SANYO
Parkingi to lokalizacje, które to niewiarygodnie dobrze zna dosłownie każdy kierowca - znajdziemy je w rzeczywistości w każdym miejscu no i są one jedynym możliwym wyjściem, aby tak naprawdę nie dostać mandatu za złe parkowanie.


Nasza ojczyzna zakupiła swą kopię wzorca 1kg w 1951 roku i stąd pobrana była jego nazwa - "51". A z jakiego miejsca jest wiadome, iż jeden kilogram to akurat jeden kg? Otóż wzorzec był wytworzony, jak to zostało wspomniane uprzednio, w Biurze Miar i Wag, zatem poprzez ludzi nauki w państwowym instytucie. Jego kopie z kolei mają tzw. świadectwo wzorcowania, czyli dyplom zaświadczający pewnik, iż z danego narzędzia można by korzystać jako ze wzoru. Takie świadectwo wzorcowania posiada wyniki tzw. wzorcowania narzędzia pomiarowego i zaświadczający, iż wzorcowany instrument spełnia określone wymagania metrologiczne. Warto dodać, iż świadectwo wzorcowania to jeden z podstawowych certyfikatów, jakie zezwalają na zachowanie tak zwanej jedności pomiaru.


świadectwo wzorcowania
Bloger: Sony
Zaczerpnięte z: Sony


Pozostałymi słowy, gdyby nie świadectwo wzorcowania, jakie muszą mieć wszyscy wytwórcy różnorodnych wag, w praktyce jeden kilogram oznaczałby dla różnych ludzi coś całkowicie innego. A wszakże często od wagi zależy cena jakiegoś produktu. Czy to w jakimkolwiek markecie czy to w placówce pocztowej przy nadawaniu przesyłki. Jak się więc okazuje, świadectwo wzorcowania to bardzo istotny akt również dla ludzi nieświadomych tego pewnika.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.