Jak się robi dżem, a jak konfiturę?

Konfitura, dżem - czy to nie to samo? Dziś już mało kto rozróżnia te dwa warianty przetworów, gdyż na ogół kupujemy je gotowe w słojach.
A diabeł, jak przeważnie, tkwi w detalach, a więc w sposobie przygotowania oraz stosunków składników. Przeczytaj, w jaki sposób się robi dżem, a jak konfiturę.


Dżem robi się z owoców oraz cukru – można także dodać środków żelujących, jednakże z uwagi na dominującą modę eko nie polecamy owej „chemii”. To dokładnie cukier jest w klasycznym dżemie (a również rzecz jasna w konfiturach) tym środkiem, który konserwuje produkt. Im sporzej cukru a mniej wody, tym dżem bardziej trwały. Wedle norm spożywczych w przypadku dżemu zawartość owoców musi wynosić co najmniej 35 g w 100 gRAMach wyrobu (czyli ok. 65 % cukru). Tak kwestia wygląda w przetwórni gdzie dżem wykonuje wyparka rotacyjna. Gdy jednakże robimy dżem w domku, przydajemy cukru „na smak” - tyle, ażeby dżem był apetyczny – do kwaśnych owoców sporzej, do słodszych mniej. Gęstość nadają mu także naturalne pektyny zawarte w owocach, jakich dużo jest na przykład w śliwkach i porzeczkach.


Jednakże dżemu nie gotujemy parokrotnie, tak jak konfitur; wyróżnia go także to, iż owoce mogą być pokrojone jak też troszkę rozgotowane.


biznes - fotogram
Bloger: Piotr Drabik
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com


Konfitura to owoce smażone w cukrze. Użytkuje się do nich całych (lub połówek) owoców po czym smaży się je w nadzwyczaj gęstym syropie (zawierającym 60-70 proc. cukru). Owoce podgrzewa się na niedużym ogniu, ażeby się nie rozgotowały, po czym zostawia do ostudzenia, a później kolejny raz zagotowuje.


1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.