Jak sprawić samemu dobre fotografie?

Robienie sesji zdjęciowej samej sobie nasuwa bez liku kłopotów nawet komuś, kto ze sprzętem fotograficznym jest oswojony, a co dopiero nowicjuszom. Przedstawiamy kilka rad, jakie powinny uprościć przebrnięcie przez pierwsze sesje a także wypracowanie osobistych sposobów fotografowania.
Nie ma to, jak umówić się w kilkuosobowej grupie na sesję fotograficzną. Nie każdy jednak ma takie warunki jak też możliwości – a dobre zdjęcia pragnie posiadać każdy. Musimy więc samemu chwycić za aparat.


sigma s 150-600
Bloger: liketearsintherain's buddy icon
Zaczerpnięte z: www.flickr.com
Wybór przyrządu. Dzisiaj jest on oczywisty – nabywamy aparat cyfrowy. Posiada on tę przewagę nad aparatem klasycznym, zwanym też analogowym, iż nie musimy wywoływać filmu oraz robić z niego odbitek. Aparat analogowy ma jeszcze tę wadę, iż skutek naszej pracy widzimy dopiero po czasie. . Rezultat pracy na przyrządzie cyfrowym widzimy natychmiast, a w dodatku możemy go jeszcze udoskonalić w komputerze. Dużą zaletą cyfrowych aparatów jest również możliwość podłączenia ich do telewizora. Dzięki temu można znacznie lepiej spostrzegać, co będzie na zdjęciu. Można więc przybrać właściwą pozycję, ustawić się w taki sposób, jak chcemy. Mamy także pewność, że w kadrze zmieściło się to, co miało się zmieścić. Przy wyborze miejmy na uwadze, że im wyższy model aparatu, tym więcej ma opcji. Prawie każdym z nich da się wykonać dobre zdjęcie, a nawet te proste cyfrówki kompaktowe przynoszą o wiele więcej opcji niż idiotkamery czyli ich odpowiedniki w świecie aparatów analogowych. Najtańsze z nich możesz kupić już za ok. 500 zł, natomiast za ok. 1000 zł kupimy już całkiem niezły kompakt z wyższej półki, mający wiele zastosowań typowych dla profesjonalnych lustrzanek. Jeżeli stawiamy na profesjonalny przyrząd, ważny będzie obiektyw. Polecam obiektyw sigma 50/1.4 - Sigma Sklep.


Tło. Jeżeli boimy się, iż na zdjęciu zostanie zidentyfikowane nasze mieszkanko, najlepiej wykonać fotografie na tle jednobarwnych zasłon, pustej ściany itp. Jeżeli jednak nie obawiamy się zademonstrować własnego mieszkania, poszukajmy najładniejszego zakątka w domu. Dobrze jest też uprzątnąć na planie. Nic tak nie szpeci dobrych zdjęć, jak chaos, który panuje w tle.


Sprawdź też

Nowoczesne telefony

smartfon
Zaczerpnięte z: technibufallo.com
Najbardziej popularnym urządzeniem elektronicznym wykorzystywanym współcześnie jest chyba telefon. Podejrzewam że jego wynalazca mocno zadziwiony byłby kierunkiem w którym rozwinął się ten wymysł. Z prostego aparatu służącego do porozumiewania się na odległość zmienił się on w mały komputer. Wymagania nabywców zdecydowanie się zmieniły, dzisiejsze aparaty mają z całą pewnością dużo większe możliwości niż pierwsze komórki.


sigma 50/1.4
Światło. Od należytego oświetlenia zależy w dużej mierze jakość fotografii. Podstawowa wytyczna: fotografie robimy zgodnie z kierunkiem padania światła – nigdy na odwrót. Nie stawajmy zatem na tle okna w ciągu dnia, bo postać nie będzie dobrze widoczna. Powinniśmy również uważać, jeżeli robimy fotografie mając otwór okienny z boku. Nazbyt intensywne światło wpadające przez okno może prześwietlić fragment fotografii, w czasie gdy inna jego część – pozostająca w cieniu – zostanie niedoświetlona. Nie można zatem robić fotografii w pomieszczeniu, do którego wpadają promienie słoneczne, albowiem wtedy rezultat ten będzie gwarantowany. Okno musi znajdować się naprzeciw fotografowanej osoby. Warto jednak zadbać o dodatkowe sztuczne światło, bo zazwyczaj ilość światła wpadająca przez nasze okna jest zbyt mała. Sztuczne oświetlenie najprościej otrzymać z lampy błyskowej.
Miejmy na uwadze jednakże, iż zasięg większości lamp błyskowych wbudowanych w aparat nie przekracza 5 m. Do doświetlenia fotografii za dnia to wystarczy, jednakże jeśli robimy fotografie w nocy, praktycznie zawsze będzie to zbyt mało.


Na zakończenie należy wspomnieć o tym jak znaczący jest dobry obiektyw. Polecane obiektywy to między innymi sigma s 150-600 - http://sigma-sklep.pl/sigma-s-150-600-f5-6-3-dg-os-hsm,1086,p.html.
11-02-2018
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.