Jakiego rodzaju istnieją rodzaje domen oraz czym się one odróżniają?

Obecnie internet dla większej części społeczeństwa wydaje się być nieodzownym narzędziem. Mógłby być wykorzystywany do przesyłania różnego typu informacji, zapewnia pracę oraz rozrywkę.


Istniejąca w nim sieć Word Wide Web zawiera m.in. wiele milionów witryn wirtualnych, które mają własne adresy.


Po jego wpisaniu widzimy stworzoną przez posiadacza treść, która mogłaby dotyczyć dosłownie jakiejkolwiek tematyki. Wspomniany adres to domena, jaką bez najmniejszego kłopotu można zakupić przez internet. Jest złożona ona z nazwy domeny oraz końcówki. Mogłaby być ona rodzima (".pl" czy też ".de"), regionalna (".warszawa.pl", ".wroclaw.pl" czy "mazury.pl" lub "slask.pl"), generyczne (".org" czy ".com") i sponsorowane (".gov" czy ".aero"). Podane przykłady to domeny pierwszego szczebla, zatem TLD (top level domain). Nie wszystkie rodzaje domen są do nabycia przez osoby prywatne, jednak te zastrzeżone to tylko ułamek wszystkich. Możliwe jest poza tym zakupienie domeny drugiego szczebla, np. ".com.pl", ".net.pl".


Sprawdź też

Niejedna spółka, niezależnie od działalności, jest zobligowana zajmować się stale sprawami swojego personelu

Oświetlenie sufitowe LED
Bloger: Eliot Phillips
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Jeśli jesteśmy właścicielem firmy, to najczęściej skupiamy się na generowaniu dochodów. Pragniemy, by interes kręcił się bez kłopotów.


klimatyzatory, klimatyzator naścienny


Patrząc od strony klienta, interesujące mogą być co poniektóre tego typu domeny o końcówce szkola.pl czy też sklep.pl. Poza tym są także domeny IDN, zatem takie, jakie mogą posiadać polskie znaki diakrytyczne, przykładowo "śląsk.pl" czy też "gżegżółka.pl". Istotny jest fakt, że różne domeny odróżniają się zasadą publikowania danych właściciela czy też czasem odnowienia po zakończeniu opłaconego okresu abonamentowego (najczęściej jest to 1 rok). Co poniektóre z nich można kupić tylko jeżeli spełnia się określone kryteria, przykładowo domenę ".eu" mogliby nabyć jedynie mieszkańcy Unii Europejskiej, ".gov" instytucje rządowe, a ".aero" - firmy oraz organizacje działające w dziedzinie lotniczej.


Domeny, czy raczej ich rozszerzenia, różnią się również ceną za ich kupno i przedłużenie. Różnice potrafią być niezwykle duże, z tego też powodu przed zakupem domeny należałoby się prawidłowo zastanowić. Jej kupno może być czasami bardzo intratną inwestycją.
08-02-2018
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.