Które obiektywy powinien mieć w swojej kolekcji każdy fotograf?

Każdy kto pasjonuje się fotografią dąży do tego żeby robić idealne zdjęcia. Oczywiście nauka oraz praktyka nie wystarczą, ponieważ liczy się też to jaki sprzęt mamy. Szczególnie ważne tu są obiektywy. Osoby fotografujące. rzadko kiedy mają tylko jeden obiektyw. Raczej jest to duży zestaw zbierany latami. Jednak nie jest to coś taniego, dlatego też wyboru dokonuje się najczęściej skrupulatnie oraz po długim przemyśleniu. Jakie jednak obiektywy będą odpowiednie na początek, jakie opłaca się z pewnością sobie kupić?


Pierwszym obiektywem, jaki dostajemy wraz z zakupionym aparatem jest tak zwany kitowy. Jest on całkiem uniwersalny, dobry na początek. Świetnie sprawdzi się na wycieczki, spotkania. Bez problemu możemy go zabrać w podróż bo nie zajmie dużo miejsca. Oprócz tego nie kosztuje tak dużo więc na wypadek uszkodzenia nie poniesiemy strasznej straty finansowej. Jednak po jakimś czasie, gdy już nacieszymy się naszym nowym nabytkiem dostrzeżemy też jego ograniczenia. Z pewnością zapragniemy kupić coś o większych możliwościach. Tego rodzaju przykładem może być teleobiektyw. Zapewne każdy fotograf przechodził okres fascynacji zdjęciami makro, czyli takimi do jakich używa się bardzo dużych przybliżeń. Chodzi głównie o zdjęcia przyrody, przykładowo owadów czy ptaków.
obiektyw
Bloger: Eugene Romanenko
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com


Takie możliwości ma teleobiektyw. Pozwala na użycie całkiem sporego powiększenia. Interesującą propozycją są obiektywy firmy Sigma, które występują w najróżniejszych wersjach - czytaj o teleobiektywach. Rzecz jasna takie teleobiektywy zajmują sporo miejsca, z czym niewątpliwie musimy się liczyć zabierając je ze sobą na przykład na wycieczkę.

Kolejnym typem obiektywu, jaki zapewne po jakimś czasie zakupimy będzie obiektyw jasny. Robi on fotografie bardziej plastyczne, niemal trójwymiarowe. Istotną zaletą takich obiektywów jest efekt rozmytego tła, jaki uatrakcyjnia zwykłe codzienne zdjęcia. Stają się one jakby żywsze. Również jak w przypadku obiektywów kitowych, nie będzie on zajmować sporo miejsca, co jest ogromnym plusem jeżeli chodzi o trzymanie go cały czas powieszonego na szyi. Rzecz jasna istnieje jeszcze szereg innych typów takich sprzętów z bardzo ciekawymi efektami, jednak nie są one koniecznością. Takim przykładem jest szło typu rybie oko, jakie daje bardzo specyficzne zdjęcia. Z pewnością wyjątkowe, jednak przecież nie będziemy używać tego samego efektu cały czas bo w końcu nam spowszednieje.
01-02-2018
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.