W jakich miejscach stosowane są ochronniki przepięciowe? Do czego służą? Czy używane są również w przypadku fotowoltaiki?

Urządzenia elektryczne poddawane są oddziaływaniu prądu o różnego rodzaju nasileniu. Najczęściej takie nasilenie jest kontrolowane, natomiast czasem zdarzają się sytuacje, kiedy napięcie jest zbyt wysokie i wtedy urządzenie może być zagrożone awarią.
Jakie zabezpieczenie używane jest na takie możliwe sytuacje?


Ochronnik przeciwprzepięciowy (następna strona) montuje się na aparaturze właśnie na wypadek takich sytuacji. Dawniej zwany był odgromnikiem z tej przyczyny, iż sytuacje, o jakich mowa to na przykład wyładowania atmosferyczne. Wtedy, kiedy dojdzie do wyładowania na przykład podczas burzy, ma miejsce czasowe przepięcie. Taki ogranicznik skraca czas oraz moc impulsu. Tego typu urządzenie montowane jest często na kluczowych elementach sieci elektrycznej, takich jak transformatory.


na tej stronie
Bloger: clry2
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com


Jeżeli chodzi o ograniczniki fotowoltaika także stosuje je do ochrony systemu. W fotowoltaice stosowane są przede wszystkim dwa typy ograniczników. W miejscach, w jakich mamy do czynienia z prądem stałym są to specjalne rodzaje urządzeń, natomiast tam gdzie znajduje się prąd przemienny są one normalne. Warto również wiedzieć, iż gdy dobrane zostaną one w sposób niewłaściwy to realne jest zagrożenie pożarem. Na pewno również system fotowoltaiczny powinien zostać zainstalowany razem z systemem odgromowym. Jednak używać należy, ażeby tego typu urządzenie nie było zainstalowane w bliskiej odległości od elementów systemu PV.


1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.