Wagi techniczne

Wagi elektroniczne od wielu lat stosowano w laboratorium. Zależnie od dokładności pomiaru wagi laboratoryjne dzielimy na wagi semi-mikroanalityczne, wagi analityczne, wagi precyzyjne i wagi techniczne. Producenci tacy jak OHAUS czy AXIS wyszczególniają 3 klasy wag laboratoryjnych. Poziom profesjonalny dedykowany jest użytkownikom o najwyższych kryteriach użytkowych i metrologicznych.
waga analityczna
Zaczerpnięte z: Wagi-elektroniczne.pl
Wagi poziomu profesjonalnego mają najwyższe parametry techniczne i użytkowe, niejednokrotnie są to wagi z dotykowym wyświetlaczem, wagi ze zbliżeniowymi czujnikami, wagi, których budowa umożliwia zachowanie czystości, wagi ze złączem USB i RS232 do podłączenia komputera i drukarki. Bardzo istotnym urządzeniem dodatkowym do wagi jest drukarka, na której warto rejestrować wydruk pomiaru oraz raporty GLP ISO. Wagi poziomu standard cechują się doskonałymi parametrami technicznymi, nowoczesnym układem wagowym, jednak posiadają mniejszą funkcjonalności i modów pracy (zobacz wagi od wagi-elektroniczne.pl).

Wagi laboratoryjne poziom standardowy również spełnią wymagania wymagających pracowników działów kontroli jakości, laboratoriów technologicznych oraz uczelni. Podstawowy poziom wag laboratoryjnych dedykowany jest wszystkim użytkownikom, którzy do pracy z wagą potrzebują tylko stabilnej i powtarzalnej wagi wyposażonej w podstawowe funkcje. Niewątpliwym atutem wag z poziomu podstawowego jest niska cena, dzięki czemu są to tanie wagi laboratoryjne. Szeroki zakres dodatkowych akcesoriów do wag laboratoryjnych pozwalana na określanie gęstości ciał stałych i cieczy, podłączenia wagi do komputera, podłączenia wagi do drukarki, zabezpieczenie wagi przed kradzieżą, zabezpieczeniem wag w czasie transportu – walizki do wagi.

Wagi o największej dokładności d=0,01mg to wagi semi-mkroanalityczne używane w laboratoriach analitycznych, farmacji oraz przy bardzo precyzyjnym wyznaczaniu masy próbek. Wagi te odznaczają się ultra precyzyjnym układem pomiarowym o bardzo dużej rozdzielczości, a wykorzystane filtry świetnie tłumią zakłócenia zewnętrzne takie jak wibracje i podmuchy. Stosowanie wag semi - mikroanalitycznych wymaga od użytkownika zapewnienia specjalnych stołów antywibracyjnych oraz zachowania w pomieszczeniu wagowym stabilnej temperatury otoczenia. Ważne, aby warunki otoczenia pracy wagi nie ulegały dużym zmianom (więcej - semi-mkroanalityczne w ofercie wagi-elektroniczne.pl). Wagi półmikroanalityczne często wyposażone są w dwa zakresy wagowe dzięki czemu waga jest bardziej wszechstronna w użyciu.

Sprawdź też

Jakiego rodzaju wagę dobrze wybrać? Na co zwracać uwagę podczas jej wyboru? O czym powinniśmy pamiętać?

waga elektroniczna
Bloger: MPM
Zaczerpnięte z: MPM
W ofercie różnych sklepów jest dosyć duży wybór wag, ale jak kupić, żeby było jak najkorzystniej? Na co zwrócić uwagę, aby nasza waga w rzeczy samej była najlepszej jakości?


Wagi analityczne charakteryzują się dokładnością odczytową d=0,1mg. Wagi analityczne mają zdecydowanie większe spektrum możliwości w laboratoriach, działach kontroli jakości, aptekach oraz na uczelniach. Wagi o dokładności d=0,1mg mogą posiadać układy układy wagowe – MonoBloc. Układ MonoBloc cechuje się bardzo dobrą powtarzalnością i szybkością stabilizacji pomiaru oraz jest znacznie odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne wagi podczas użytkowania. Wagi precyzyjne o dokładności d= 1mg i d= 0,01g są najbardziej znaną grupą wag wykorzystywaną w laboratorium. Bardzo szeroki zakres wykorzystywania pozwala stwierdzić, że w każdym laboratorium mieści się min jedna waga precyzyjna.

Wagi techniczne tak samo jak te precyzyjne bardzo często używane są w laboratorium (sprawdź wagi od wagi-elektroniczne.pl). Ich wykonanie umożliwia być użytecznymi do bezpośredniego zarządzania czystej produkcji. W zależności od przeznaczenia wagi i kryteriów wewnętrznych firmy, wagi laboratoryjne mogą być z legalizacją. Wagi techniczne do celów technologicznych natomiast nie mają legalizacji, stąd posiadają większą dokładność. Należy jednak pamiętać, aby takie wagi cyklicznie kontrolować oraz aby wagi kalibrować. Nadzór nad wagami legalizowanymi i bez legalizacji jest niezwykle ważny z punktu widzenia utrzymania wysokiej jakości produktów i usług.
Zaczerpnięte z: Wagi-elektroniczne.pl
Bloger: k.s.
16-04-2018
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.