Wrodzone zdolności - w jaki sposób je rozwijać?

Od najmłodszych lat możemy zaobserwować pomiędzy pociechami wyraźne różnice indywidualne. Dotyczą one szybkości i poprawności myślenia, mnogości oraz nietuzinkowości pomysłów, tempa i łatwości realizowania różnych działań.

elektronika
Bloger: Kitmondo Marketplace
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Różnice definiuje się mianem talentów (w psychologii mówi się o umiejętnościach całościowych – inteligencja, kierunkowych – np. plastyczne a także twórczym myśleniu – dla przykładu znajdywanie oryginalnych rozwiązań). Często te uzdolnienia zwiemy talentem, wybitnym, niezwykłym. W innym kontekście, talent jest to wrodzona umiejętność łatwego wchłaniania wiadomości oraz ich łatwego zastosowania w praktyce. Często się mówi "ten, to ma do tego uzdolnienie". Oznacza to, że ma on predyspozycje w danym kierunku.
Dziecko uzdolnione w potocznym znaczeniu to ktoś, kto oprócz widocznych zdolności ogólnych odznacza się równocześnie wybitnymi predyspozycjami specjalistycznymi: uzdolnieniami. Czasami uważamy, iż dziecko uzdolnione to osoba o wysokich twórczych umiejętnościach. Uczniami uzdolnionymi w szkole zazwyczaj nazywane są dzieci, które mają znaczące osiągnięcia w nauce, zatem dobre oceny. (http://mselektronik.pl/tranzystory/tranzystory-igbt.html) Dla wielu rodzicieli dziecko zdolne to takie, które ma wysoki iloraz inteligencji. O ile obserwujecie u dzieci takie zdolności, warto zapisać dziecko do przedszkola, gdzie kładzie się nacisk na konkretną dziedzinę bądź na ponadprogramowe lekcje. Z badań wynika, że najwcześniej pojawiają się umiejętności matematyczne oraz artystyczne, zwłaszcza muzyczne jak też plastyczne.

Nie ma jednomyślności co do tego, jakie formy oraz sposoby pracy z osobami uzdolnionymi są najodpowiedniejsze. Wiadomo jednak, iż ogromny wpływ na malucha ma jego rodzina. Ogromną rolę w rozwoju zdolności u dziecka grają rodzice. Powinni stymulować jego rozwój, pobudzać do obserwowania, prowadzenia badań. Niemałe znaczenie ma wspólne spędzanie czasu, przechadzki a także zabawy, czytanie latoroślom. Rodzice powinni również dbać o prawidłowe kontakty z równolatkami. Należy pokazać, że grupa może więcej, warto swoje pomysły omawiać oraz konfrontować z innymi, uczyć się kooperacji a także komunikacji. Służą do tego zajęcia zespołowe, wspólne podróże jak też spotkania z innymi dziećmi. Jeżeli już starsze dziecko przejawia umiejętności techniczne, warto w przeglądarkę wbić hasło: tranzystory sklep (strona www mselektronik.pl), i wraz z potomkiem zająć się konstruowaniem.
01-09-2015
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.